روژین کثیری عرب خیلی شهروند بهایی ساکن تهران به دلیل اعتقادی محروم از تحصیل شد

 

روژین کثیری عرب خیلی شهروند بهایی ساکن تهران به دلیل اعتقادی محروم از تحصیل شد

به گزارش کمپین نه به آزار و زندان هموطنان بهایی : روژین کثیری عرب خیلی شهروند بهایی ساکن تهران پس از شرکت در کنکور دانشگاه آزاد به دلیل اعتقادی با نقض پرونده مواجه و از ادامه تحصیل در دانشگاه محروم شد.

یکی از منابع نزدیک به این شهروند بهایی در این رابطه می افزاید:
امروز به اتفاق روژین کثیری که در کنکور دانشگاه آزاد شرکت کرده بود و نقص پرونده نخورده بود و اجازه ی انتخاب رشته داشت و در رشته ی میکرو بیولوژی دانشکده ی علوم دانشگاه کرج مجاز شناخته شده بود، برای ثبت نام مراجعه کردیم.

در ابتدا همه چیز عادی پیش رفت و مراحل ثبت نام انجام شد و شماره ی دانشجویی نیز صادر گردید و از روژین خواستند جهت انتخاب واحد وارد صفحه ی شخصی اش بشه و پس از واریز مبلغی اقدام به تعیین واحد نماید.

تلاش روژین برای ورود به صفحه ی شخصی خودش جهت انتخاب واحد هر بار با پیام «نام کاربری یا رمز ورود شما اشتباه است » مواجه و ناموفق بود…

ما به روژین توصیه کردم به علت شلوغی در سایت کمی صبر کند و ساعتی بعد اقدام به ورود و تعیین واحد کند ، و به اتفاق دانشگاه رو به سمت منزل ترک کردیم.

هنوز مسافت خیلی زیادی نرفته بودیم که تلفن روژین زنگ خورد و از وی سوال شد آیا وجهی پرداخت کردی و انتخاب واحد کردی ؟

روژین پاسخ داد: موفق نشدم هنوز

و جواب شنید ؛ اقدامی نکن و به واحد معاونت آموزشی دانشگاه مراجعه کن.

مجدد به اتفاق به محل دانشگاه برگشتیم و پس از سپری شدن چندین ساعت و دیدار  با  رییس حراست و معاونت اموزشی دانشگاه عنوان شد؛ روژین به علت ابراز عقیده در فرم ثبت نام دانشگاه و طبق دستور العمل و قوانین موجود مجاز به ادامه ی تحصیل نمیباشد و ثبت نام ایشان باطل است.

حتی رئیس حراست ابراز کردند که شما که مطلع هستید ادامه تحصیلات عالیه برای شما مجاز نیست چرا اقدام کردید..!؟

و البته مباحثات کوتاهی هم انجام شد که در حوصله ی این مقال نمیگنجد.

در نهایت هیچ یک از مدارک موجود در پرونده به غیر از یک فقره سفته که بابت تضمین ارایه ی اصل دیپلم به آنها داده بودیم ، به ما پس داده نشد.

البته با افتخار عنوان میکنم ، استقامت روژین در برابر این اتفاق با اینکه خیلی اشتیاق برای ادامه ی تحصیل داشت،برای من ستودنی بود و حتی به ریاست حراست گفت من نمیتونم باورم رو مخفی کنم و کتمان کنم.

سایر کارمندان که برای دریافت سفته بهشون مراجعه کردیم و از علت منع تحصیل جویا میشدن و ما علت را ذکر میکردیم ،  بسیار متاسف میشدند و خیلی زیاد ابراز ناراحتی و عذر خواهی میکردند از  روژین بابت این اتفاق.

این هم ماجرایی بود از دانش آموزی که نقص پرونده نداشت اما اجازه ی تحصیل هم دریافت نکرد .

محرومیت از تحصیل بهاییان در دانشگاه‌های ایران با استناد به مصوبه‌ی ششم اسفند 1369 “شورای عالی انقلاب فرهنگی” صورت می‌گیرد که بهاییان را علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم می‌کند.

بر اساس بند سوم این مصوبه، نه تنها باید از ثبت نام بهاییان در دانشگاه‌ها جلوگیری به عمل آید بلکه چنان‌چه هویت بهایی فردی بعد از ثبت نام و “هنگام تحصیل” نیز احراز گردد، باید از تحصیل محروم شود.

 

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.