نوید خانجانی با پایان دوران محکومیت آزاد شد

نوید خانجانی با پایان دوران محکومیت آزاد شد

به گزارش کمپین نه به آزار و زندان هموطنان بهایی ِنوید خانجانی، شهروند بهایی و فعال حق تحصیل که علیرغم اتمام حبس ۵ ساله خود در خردادماه سال گذشته با جاری شدن حکم یک سال حبس از بابت پرونده دیگری در زندان ماند، امروز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه با پایان دوران محکومیت از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نوید خانجانی، شهروند بهایی و فعال حق تحصیل زندانی که قرار بود در خردادماه سال ۹۶ با پایان محکومیت ۵ ساله خود از این زندان آزاد شود ولی در آخرین دقایق به او ابلاغ شد که حکم یکسال زندان او از بابت پرونده موسوم به “امدادگران کمپ سرند تبریز” اجرایی شده است، امروز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ با پایان دوران محکومیت از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

نوید خانجانی شهروند بهایی، متولد ۱۶ مرداد ۱۳۶۶ در اصفهان، مسئول سابق کمیته حقوق تحصیل در مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عضو سابق کمیته گزارشگران حقوق بشر و موسس جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی است که در اسفندماه ۸۸ از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و حدود ۲ ماه در زندان به سر برد، سپس از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباس به تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری و چهارصد هزار تومان جریمه نقدی محکوم شد. هر چند این حکم در دادگاه تجدیدنظر نیز عینا تایید شد با این حال حکم وی با اعمال ماده ۱۳۴ و “تجمیع احکام” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری تقلیل یافت.

اتهامات این فعال مدنی در پرونده اول که محکومیت آن را در تاریخ ۱۶ خردادماه سال ۹۶ به پایان رساند “نشر اکاذیب، تشویش اذهان عمومی و تبلیغ علیه نظام به واسطه‌ی انتشار اخبار و گزارش‌ها و انجام مصاحبه با تلویزیون و رادیوهای بیگانه و عضویت در جمعیت غیرقانونی (تشکلات مختلف حقوق بشری)” عنوان شده بود.

موسس جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی، همچنین در شهریور ماه ۹۱ به همراه بیش از ۳۵ نفر از امدادگران داوطلب که جهت کمک به زلزله‌زدگان به مناطق زلزه‌زده رفته بودند، در کمپ سرند تبریز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. هر چند عمده بازداشت شدگان اندکی بعد آزاد شدند اما نوید خانجانی جزو افرادی بود که برای اجرای حکم قبلی زندان خود در بازداشت ماند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.