تقدیم به زنان زندانی به بهانه روز جهانی زن

تقدیم به زنان زندانی به بهانه روز جهانی زن
تقدیم به زنان زندانی به بهانه روز جهانی زن
تقدیم به زنان زندانی به بهانه روز جهانی زن

تقدیم به زنان زندانی به بهانه روز جهانی زن

مفهوم  خواهر ؛ همسر ؛ دختر ؛ مادر ؛ زن ؛ امروز در ایران کمی تغییر کرده است دختران و زنان امروز در اجتماع به گونه ای شجاعانه حاضرند و فعالند که نظام از حضور ایشان هراسان می شود و حاضر است بهای زندانی کردن تعداد بسیاری از زنان بی گناه را بر عهده بگیرند تا این زنان برای تربیت فرزندان و جامعه ای مترقی قدم و قلم بر ندارند .

در دیانت اسلام بنا به مقتضای زمان و مکان محدودیت هایی برای زنان وجود داشته است اما به اراده الهی این محدودیت ها رفع شده است و زنان امروز گاه بسیار فعالتر و پر شورتر از بسیاری از مردان در فضای فعالیت های مدنی و حقوقی و سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی ظاهر می شوند .

امروز روز جهانی زن است و زن امروز در ایران چه در زندان باشد چه بیرون و خارج از زندان در فشاری مضاعف به نام حجاب اجباری است که از جانب مردان به نام دین و مذهب بر ایشان تحمیل شده است ؛ حتی دختر کودک هفت ساله مجبور به حجابی است که او را از اصل دین دور می کند .

زنان وکیل ؛ هنرمند ؛ نویسنده ؛ استاد دانشگاه ؛ خانه دار و دانشجو و از اقشار مختلف در زندان در حال تحمل حبس هستند ؛ اما واقعا چرا ؟ چرا باید اینهمه محدودیت به همراه اذیت و آزار و زندان برای افرادی از اجتماع باشد که نه تنها باید تقدیر  و تشویق و تقویت شوند بلکه بسیاری از ایشان می توانند در میزان های جهانی و بین اللملی بدرخشند .

در زمانی که زنان و دختران جهان در عرصه های علمی و اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی نه تنها مطرح بلکه تاثیر گذار هستند در ایران نظام و برخی از علما تمام سعی و تلاش خود را می کنند که ثابت نمایند که جنس نر و مذکر برتر و بالاتر از جنس مونث و زن است و زن ذاتا باید تحت فرمان مردان باشد و می خواهند این تفکر اشتباه خود را رنگ الهی و دینی بدهند .

زنان زندانی در زندان هم تاثیرات اجتماعی خود را دارند چون حضور ایشان در عین بی گناهی  و عدم وجود سند و مدرک جرم و تنها بنا به ذهن متوهم برخی اعضای گروه های قدرت این زنان زندانی هستند و حال زنان و دختران بیشتر به فکر وادار می شوند که حقیقتا این زنان به چه اموری مشغول بوده اند که دستگیر شده اند ؟ برخی فعال کودکان کار هستند برخی فعال محیط زیست هستند و برخی نویسنده و برخی وکیل و عجیب آنکه حتی زنانی که در زندان مجرم هم هستند تحت تاثیر این افراد بعد از آزادی به فرآیند مثبت رو آورده و موثر قرار می گیرند .

حقیقت امر اینکه در کوتاه مدت در ایران زنان تحت فشار بسیار وحشتناک و سخت قرار دارند اما همین که مردم ایران بتدریج به خاطر زندانی شدن این زنان به حق و حقوق خود بیشتر فکر می کنند و به حق انتخاب واقعی تمایل پیدا می کنند ثابت می کند که زنان در آینده ایران تاثیرات درخشانی خواهند داشت هر چند شاید مدتی در حصار های زندان فیزیکی و زندان های رسانه ای محدود باشند ولی زمانی خواهد رسید که از کمانی در حال کشش است رها خواهند شد و اهداف دوری را نشانه می روند .

فریاد مادرانی که فرزندان خود را از دست داده اند و حال به خاطر زنده نگاه داشتن یاد فرزند خود به فعالیت مدنی و اجتماعی مشغولند و بارها تهدید و بازداشت شده اند ؛ و برخی هم در زندان هستند چرا که نمی خواهند یاد فرزند بی گناه ایشان خاموش و فراموش شود .

روز زن در اکثر کشورهای جهان از شکل سیاسی خود خارج شده و رنگ عشق و وحدت خانواده را به خود گرفته است ولی در ایران جدا از ابراز محبت در خارج از زندان ؛ایرانیان شریف بهانه ای دارند  که یادی از زنان زندانی داشته باشند و یادی از فشار بر زنان ؛ چرا که هستند افراد شریفی که درون نظام هستند و توان و قدرت کاهش فشار را دارند و گاهی نیاز به تلنگری دارند که وجدان این افراد کمی تکان داده شود که شاید زندانی بعدی همسر یا دختر یا مادر یا همسر او باشد و فشاری که بر زن و دختر و همسر و مادر ایشان وارد می شود را کمی لمس و درک کنند .

زنان و مردان در اکثر کشورهای جهان براحتی دوش به دوش هم فعال هستند و در ایران محدودیت های جنسی  هر روز شدیدتر می شود و برای تنگ کردن عرصه بر زنان هر روز گسترش بیشتری در عرصه های بیشتری صورت می گیرد و زنان زندانی تجربه بسیار شدید از تبعیض و اذیت و آزار و تحقیر و تمسخر را شاهدند .

اما فضای مجازی قدرت و امکانی به زنان داده است که مردان نه تنها به پای سرعت زنان نمی رسند که زنان واقعا در عرصه مجازی برنده فعالیت های مدنی و اجتماعی و فرهنگی شده اند .

زنان ایرانی چه در زندان یا بیرون از زندان الویت خود را انسان سازی و جامعه سازی قرار داده اند هویت خود را درک کرده اند که انسانی هستند با حقوق برابر در برابر مردان و زنان ایرانی و خصوصا زنان زندانی تاریخ را می سازند هر چند کمتر دیده می شوند اما بزودی انچنان درخشش خواهند داشت که نور زنان ایرانی و زنان زندانی تاریخ را منور و درخشان می کند ؛ شاید مردان قدرت مند و سیاستمدار و برخی از علما و مجتهدین تصور باطل داشته باشند که جنس برتر هستند و این حق را دارند که بر زنان سیطره داشته باشند اما فرزندان آینده ایرانی مردمی خواهند بود که ارزش زنان را محترم خواهند داشت .

 

کمپین نه به اذیت و زندان بهاییان ایران در این روز کمپین  نه به اذیت و زندان زنان ایرانی را خواستار می شود  و امیدواریم زنان و مردان ایرانی و فارسی زبان در این مسیر قدم بردارند 

آیا شما هم مایل هستید در برابر این فشارها قدمی و قلمی بردارید ؟ کمپین بهایی این فضا و امکان را به شما می دهد که مقالات و خاطرات و مطالب خود را برای ما بفرستید تا با انتشار آن با هم بتوانیم برای آزادی زنان و آزادی ایران عزیز قدمی برداریم منتظر شما هستیم 

راههای تماس با ما

info@bahaicamp.com
https://www.facebook.com/bahaicampaigon
https://www.instagram.com/bahaicampaign
https://telegram.me/bahaicamp
https://telegram.me/hooshmandparvaane
https://twitter.com/bahaicampign
لطفا اخبار و مقالات خود را برای انتشار در سایت کمپین بهایی به این ایمیل info@bahaicamp.com و یا به تلگرام https://telegram.me/MehrshadJoneydi بفرستین .
پشاپیش از همکاری و همیاری شما ممنونیم

 

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.