تاریخ آیین بهایی بخش۵ حضرت ولی امرالله

حضرت ولی امرالله

تاریخ آیین بهایی بخش۵ حضرت ولی امرالله

در اول مارس ۱۸۹۷ میلادی مطابق با ۲۷ رمضان ۱۳۱۴ در سرای عبدالله پاشا در عکا دیده به جهان گشودند.مادرشان ضیائیه خانم دختر حضرت عبدالبها و پدرشان میرزا هادی افنان شیرازی. نام شوقی و فامیل ربانی را حضرت عبدالبها برای ایشان انتخاب فرمودند.ایام طفولیت را در مدینه عکا بسر بردند.در مکتب سرخانه تحصیل می کردند.سپس برای طی دوران دبیرستان به حیفا تشریف بردند و در مدرسه شبانه روزی کاتولیکی بیروت مشغول تحصیل شدند و بعد در رشته علوم و صنایع از دانشگاه آمریکائی بیروت فارغ التحصیل گشتند.
در سال ۱۹۰۸ به همراهی حضرت عبدالبها عازم بلاد غرب گردیدند ولی در بندر ناپل بر اثر اقدامات ناقض عنود “دکتر فرید” از ادامه سفر بازماندند.
اول زبان خارجی که آموختند فرانسه بود که تسلطکاملی در آن یافتند. هدف هیکل مبارک اطهر از تحصیل فقط ترجمه آثار مبارکه به انگلیسی بود. از این جهت در سال ۱۹۱۹ برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه آکسفورد در لندن شدند و در زبان انگلیسی مهارت بسیار پیدا نمودند.
پس از صعود حضرت عبدالبها بر طبق الواح مبارکه وصایا به عنوان حضرت ولی امرالله عهده دار هدایت جامعه جهانی بهائی گردیدند و در حالیکه سنگینی این بار عظیم ، همراه با رنج و الم حاصل از فقدان مولای عالمیان بر دوش آن غصن ممتاز بیست و چهار ساله سنگینی می کرد ، حملات ناقضین از داخل و خارج جامعه ، حضرت ولی امرالله را احاطه کرده موجبات تأثر شدید خاطر مبارک را فراهم کرد.
در این اوقات برای کسب صحت مجبور به هجرت از ارض اقدس شدند و قبل از آن حضرت ورقه مبارکه علیا مسؤول اداره امور نمودند. پس از ۸ ماه در ۲۵ دسامبر۱۹۲۲ میلادی مراجعت نموده و سکان هدایت جامعه امر را به ید کفایت خود گرفتند و به تأسیس مبانی اولیه نظم اداری همت گماردند. در سال ۱۹۳۷ میلادی با امةالبها روحیه خانم در ضمن مراسم ساده و ملکوتی ازدواج فرمودند.
حضرت ولی امرالله در دوران ولایت خویش به فعالیتهای بی نظیری مبادرت نمودند از جمله تشکیل دفتر بین المللی بهائی در ژنو در بهار ۱۳۰۴ ه.ش ، اتمام و اکمال ساختمان مقام اعلی در دشوارترین اوضاع اقتصادی ، توسعه بین المللی خدمات تبلیغی و انتشار امرالله در عالم بطوریکه تعداد ممالکی که در ظل امر بودند از ۳۵ مملکت در زمان صعود حضرت عبدالبها به ۲۵۴ مملکت در هنگام صعود حضرت ولی امرالله رسیده بود ، ترجمه آثار بسیار زیادی به زبان انگلیسی.
در سال ۱۹۵۱ میلادی اولین گروه حضرات ایادی امرالله (۱۲ نفر) را انتخاب فرمودند و در ۱۹۵۲ میلادی دومین گروه را تعیین نمودند و در سال ۱۹۵۷ میلادی علاوه بر اتمام ساختمان محفظه آثار ، سومین گروه حضرات ایادی را انتخاب نمودند.

دوره ولایت ایشان ۳۶ سال طول کشید و هیکل اطهر در ۴ نوامبر ۱۹۵۷ میلادی برابر ۱۳ آبان ۱۳۲۶ شمسی در سن ۶۰ سالگی در لندن به علت حمله قلبی در عالم خواب صعود فرمودند و عرش مطهرشان در محل ابدی خود در شهر لندن استقرار یافت

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.