اجرای قریب الوقوع اعدام یک شهروند بهایی در یمن

8585

اجرای قریب الوقوع اعدام یک شهروند بهایی در یمن

به گزارش کمپین نه به آزار و زندان هموطنان بهایی به نقل از بهایی نیوز حمیدرضا کمالی سروستانی ( بن حیدرا) ، شهروند بهائی ایرانی ۵۱ ساله (که پدر وی در دهه ۱۹۴۰ از ایران به یمن مهاجرت کرده) و در این کشور زندگی می کند در خطر اعدام به سر می برد.بنابر این گزارش دادستان این کشور خواهان اجرای اعدام و همچنین مصادره اموال وی شده است. (1)

بنابر به گزارش ها برخوردهای مقامات امنیتی با حمیدرضا کمالی که از سال ۲۰۰۸ آغاز شده و سال گذشته به اتهام تلاش برای بهائی کردن یکی از اتباع یمنی در شهر موکلا، در جنوب شرقی این کشور بازداشت و به زندان منتقل شده بود .این تبعه یمن که به جرم جاسوسی برای اسرائیل و فراخواندن مسلمانان به دیانت بهائی متهم شده است دوران زندان خود را در شرایط بسیار دشوار با شکنجه های گوناگون و آسیب های شدید روحی روبرو بوده است.

الهام، همسر آقای بن حیدرا، به خبرگزاری رویترز (2) گفت که شوهرش در دوران حبس، به عناوین مختلف برای گرفتن اعتراف از او، مورد شکنجه قرار گرفته ولی مسئولین موفّق به کسب آن نشده‌اند. در نتیجه، آقای بن حیدرا دچار بیماری‌های مزمنی شده است.
به گفته یکی از مقامات قضایی یمن در گفتگو با خبرگزاری صبا (3) ” اقدامات سروستانی در شرایط کنونی یمن، معادل به خطر انداختن استقلال و تمامیت ارضی این کشور خوانده می شود ” این مقام قضایی سروستانی را متهم به استفاده از پول مردم فقیر و کودکان جهت راه اندازی انجمن های آنلاین در اینترنت و همچنین برپایی جلسات، کنفرانس و سیمنار در خانه ها و مکانهای وابسته به محفل ملی بهایی یمن عنوان کرده و همین امر این مقام قضایی عنوان کرده است که این شهروند بهایی زمینه برگشتن مسلمانان از اسلام و ارتداد آنها را فراهم کرده است.

به گفته دادستانی صنعا وی همچنین با هویت جعلی اقدام به تاسیس یک شرکت خصوصی کرده و به کارهای تجاری مشغول بوده است.
در کیفرخواست این متهم آمده که وی با مرکز جهانی بهائیان (بیت‌العدل) در اسرائيل مرتبط بوده و با حمایت آن‌ها مشغول ترویج دین بهائيت در یمن بوده است..

به گزارش جامعه جهانی بهائی، حدود ۲۵۰ بهایی در کشور یمن زندگی می‌کنند و در این کشور اجازه انجام فرائض دینی خود را دارند.

بانی دوگال، نمایندۀ ارشد جامعۀ جهانی بهائی در سازمان ملل متّحد درخصوص بن حیدرا به سرویس خبری جامعه بهائی (4) گفت: “اتّهامات علیه آقای بن حیدرا بی‌اساس و بی‌معنی می‌باشد و بعد از یک سال رفتار ناخوشایند از جمله بسر بردن در زندان انفرادی به او وارد شده است. در طول این زمان مسئولین به طور شفاهی مکرراً اظهار داشتند که نیّات آنان از زندانی کردن او ریشۀ مذهبی دارد.”

خانم دوگال اضافه کرد: ” آقای بن حیدرا شخصی محترم و خانواده‌‌دار است که قانون‌شکنی نکرده است. بهائیان از نظر اعتقادی کسی را وادار به قبول کردن آیین خود نمی‌کنند و تمامی یمنی‌های بومی که به دیانت بهائی گرویده‌اند به خواسته و تمایل خودشان بوده است.”

خانم دوگال گفت “اتّهام جاسوسی برای اسرائیل تحریفی پوچ از واقعیّت است”. وی ادامه داد که “شرایط تاریخی‌ای که منجر به استقرار مرکز اداری و روحانی دیانت بهائی در اسرائیل شد خیلی قبل از تأسیس آن کشور اتفاق افتاد.”

لینک خبر در وبسایت بهایی نیوز : http://www.bahainews.today/…/b…/item/751-2016-04-03-16-40-04

منابع استفاده شده در خبر
1: https://www.hrw.org/…/yemen-bahai-adherent-faces-death-pena…

2: http://www.reuters.com/…/us-yemen-bahais-idUSKBN0KM1P020150…

3: http://www.sabanews.net/ar/news384089.htm

4: http://news.persian-bahai.org/story/1036

Related posts