نوریه فردوسیان شهروند بهایی ساکن اصفهان محروم از تحصیل شد.

نوریه فردوسیان ساکن اصفهان محروم از تحصیل شد.

به گزارش کمپین نه به آزار و زندان هموطنان بهایی :نوریه فردوسیان پس از شرکت در کنکور سراسری به دلیل عقیدتی با نقض پرونده مواجه شد و از ادامه تحسیل در دانشگاه محروم از تحصیل شد.

این شهروند بهایی بهایی در مورد محرومیتش از تحصیل را این گونه بیان می کند: تحصیل رؤیای من نیست، دانشگاه رؤیای من نیست؛ من تنها یک شهروند ساده‌ام، با خواسته‌ای ساده، خلاصه شده در دو حرف: حق!

من حق خود را می‌خواهم؛ تحصیل حق من است، رفتن به دانشگاه حق من است، و این حق سال‌های سال است که از من و امثال من دریغ شد.با افتخار می‌نویسم، می‌نویسم تا همه بخوانند

باز هم یک جوان دیگر، تنها به دلیل بهائی بودن، از تحصیلات دانشگاهی محروم شد

با محرومیت از تحصیل، وقفه‌ای در زندگی من ایجاد نمی‌شود؛ هدف من مشخص است: خدمت به هم‌وطنانم، به هم‌نوعانم؛ و برای رسیدن به این هدف، راه‌های بی‌شماری وجود دارد.

تنها با یک دروغ کوچک می‌شد دانشگاه را خرید: با یک علامت کوچک، کنار مربع خالی اسلام؛ اما هدف، وسیله را توجیه نمی‌کند! تحصیل به چه قیمتی؟! تحصیل با چه انگیزه‌ای؟!

این اعتقادی‌ست که من با جان و دل آن را پذیرفته‌ام؛ این انتخاب من است، و من با نهایت قدرت بر آن استوار خواهم ماند…

برای من، یک جوان بهائےِ ایرانے، تحصیل یک رؤیا نیست، حقی‌ست که هنوز به آن دست نیافته‌ام.

در سال‌های گذشته، اعلام “نقص در پرونده” داوطلبان بهایی ورود به دانشگاه‌ها در ایران معادل محرومیت از تحصیل آن‌ها بوده به نظر می‌رسد که این روند، در سال جاری نیز ادامه پیدا کند.

 

محرومیت از تحصیل بهاییان در دانشگاه‌های ایران با استناد به مصوبه‌ی ششم اسفند 1369 “شورای عالی انقلاب فرهنگی” صورت می‌گیرد که بهاییان را علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم می‌کند.

 

بر اساس بند سوم این مصوبه، نه تنها باید از ثبت نام بهاییان در دانشگاه‌ها جلوگیری به عمل آید بلکه چنان‌چه هویت بهایی فردی بعد از ثبت نام و “هنگام تحصیل” نیز احراز گردد، باید از تحصیل محروم شود

 

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.