مینا محمدی،شهروند بهایی از دانشگاه اخراج شد

 

12507159_923302337783058_7449433101326889697_nمینا محمدی،شهروند بهایی از دانشگاه اخراج شد

به گزارش کمپین نه به آزار و زندان هموطنان بهایی:به نقل از بهایی نیوز مینا محمدی شهروندبهایی ساکن بیرجند از استان خراسان جنوبی به دلیل اعتقاد به دیانت بهایی از دانشگاه اخراج شد.

به گفته این دانشجوی بهایی محروم از تحصیل در آبان ماه ۱۳۹۴ با پایان رساندن دوره کاردانی در دانشگاه علمی کاربردی بیرجند ۱ برای دریافت مدرک کاردانی و ثبت نام در دوره کارشناسی به دانشگاه مراجعه کرده اما پس از حضور در دانشگاه مسئولان حراست به وی اعلام می کنند که طبق قانون این شهروند بهایی اجازه تحصیل و ثبت نام در دانشگاه را ندارد.
این شهروند بهایی پس از پیگیری جهت اعلام وضعیت خود متوجه می شود که اخراج شده است و دانشگاه به دستور مسئول حراست فقط مدارک مربوط به واحد های گذرانده و مدرک ثبت نام کارشناسی را به وی پس می دهند و اعلام می کنند که ” بخاطر دین و به دستور مقامات بالا شما اخراج هستید.”

 در روزهای اخیر تعدادی از شهروندان بهایی که اجازه حضور در دانشگاه ها را نیز پیدا کرده بودند پس از شناسایی آنها از دانشگاه اخراج شده اند.
اولین اعلامیه حقوق بشر جهانی در۱۰ دسامبر ۱۹۴۸ حق تحصیل را برای همه انسانها فارغ از نژاد، رنگ، عقیده، مذهب و جنسیت برابر می‌داند.
در سال‌های گذشته، اعلام “نقص در پرونده” داوطلبان بهایی ورود به دانشگاه‌ها در ایران معادل محرومیت از تحصیل آن‌ها بوده به نظر می‌رسد که این روند، در سال جاری نیز ادامه پیدا کند.
محرومیت از تحصیل بهاییان در دانشگاه‌های ایران با استناد به مصوبه‌ی ششم اسفند ۱۳۶۹ “شورای عالی انقلاب فرهنگی” صورت می‌گیرد که بهاییان را علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم می‌کند.
بر اساس بند سوم این مصوبه، نه تنها باید از ثبت نام بهاییان در دانشگاه‌ها جلوگیری به عمل آید بلکه چنان‌چه هویت بهایی فردی بعد از ثبت نام و “هنگام تحصیل” نیز احراز گردد، باید از تحصیل محروم شود.
محرومیت شهروندان بهایی پس از انقلاب اسلامی و اعلام انقلاب فرهنگی در ایران به صورت سیستماتیک اجرا شده است.

 

Related posts