گزارش تکمیلی از اخراج یک دانشجو به دلیل بهایی بودن

854

گزارش تکمیلی از اخراج یک دانشجو به دلیل بهایی بودن

چندی پیش خبر اخراج صمیم دوکوهکی از دانشگاه آزاد بیضاء استان فارس در دنیای مجازی انتشار پیدا کرد. ایشان پس از ثبت نام در کنکور سراسری و عدم راه یابی به دانشگاه به علت اعتقاد به دیانت بهائی و به بهانه ی نقص پرونده از طرف مسئولین، در مهر ماه سال ۱۳۹۳ از طریق تبلیغات پیام کوتاه ( SMS ) که به صورت عمومی برای بیشتر مردم ارسال می شود در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بیضاء در رشته موسیقی ثبت نام نموده و مشغول به تحصیل گردید.

در اواخر ترم یک و قبل از شروع امتحانات پایان ترم متوجه مسدود شدن حساب کاربریشان در سایت دانشگاه گردید. صمیم دوکوهکی بلافاصله موضوع را پی گیری کرده و مسئولین دانشگاه از علت آن اظهار بی اطلاعی نمودند این در حالی است که با توجه به زمان کم برای حضور در جلسات امتحان، ایشان نباز به داشتن نامه کتبی از مسئولین برای شرکت در جلسات امتحان داشتند. بعد از اتمام امتحانات ترم اول، در هنگام انتخاب واحد برای ترم دوّم چون هنوز حساب کاربریشان مسدود بود به اتفاق پدرشان به دانشگاه مزبور مراجعه نمودند و جویای علت می شوند.

حراست دانشگاه اظهار داشتند که شما نمی دانید حق تحصیل در دانشگاه را ندارید؟ پدرشان می گویند که «خیر نمی دانم و فقط این را می دانم که در ایران هیچ کس به خاطر عقیده اش از تحصیل و کار محروم نمی باشد.» در ادامه رئیس حراست سوال می کنند که این مطلب را از چه کسی شنیده اید؟ و ایشان در پاسخ می گویند «از اظهارات  جناب لاریجانی می باشد.»

در ابتدای کار مسئولین دانشگاه و در ادامه رئیس حراست تأکید به انصراف دادن دوکوهکی از دانشگاه داشتند ولی پس از روبرو شدن با مقاومت ایشان در برابر این موضوع و اینکه صمیم دوکوهکی خواستار جواب کتبی به سوالشان در مورد علت اخراجش از دانشگاه هستند، نهایتاً به طور شفاهی به ایشان گفتند که به علت بهائی بودن نمی تواند در دانشگاه تحصیل نماید و از ثبت نام ایشان و دادن هر گونه پاسخ کتبی خود داری نمودند.

این دانشجوی بهائی که به باور اساتید خود پیشرفت بسیار خوبی در همان یک ترم از خود نشان داده بود، پس از خداحافظی با همکلاسی ها و اساتید دانشگاه مجبور به ترک دانشگاه شد.

Related posts