مهوش ثابت

مهوش ثابت

مهوش ثابت

مهوش ثابت (شهریاری )یکی از رهبران جامعه بهایی ایران که به «یاران ایران» معروف هستند، ۷ سال پیش به بیست سال زندان محکوم شده است.

مهوش ثابت در ١٥ بهمن ۴( ١٣٣١ فوریۀ ١٩٥٣( در اردستان متولد شد و وقتی کلاس پنجم بود به تهران نقل مکان کرد. خانم ثابت فعالیت حرفه ای خود را به عنوان یک معلم آغاز کرد و در مدارس مختلف به عنوان مدیر کار کرد. وی در حرفه ای اصلی خود با کمیتۀ سوادآموزی ملی ایران نیز همکاری داشت. پس از انقالب اسلامی مانند هزاران آموزگار بهائی دیگر در ایران، از مدارس اخراج و از کار در آموزش و پرورش دولتی منع شد. او در ٣١ اردیبهشت ٢١( ١٣٥۲ مه ١٩٧٣( با سیاوش ثابت ازدواج کرد. آنها یک پسر و یک دختر دارند.

در حالی که اعضای دیگر یاران ایران در ۲٥ اردیبهشت ١۴( ١٣٨٧ مه ٢۰۰٨( در خانه های خود در تهران دستگیر شدند، خانم ثابت در ١٥ اسفند ٥( ١٣٨٦ مارس ٢۰۰٨( در مشهد دستگیر شد. گرچه او ساکن تهران است ولی به ادارۀ اطلاعات مشهد احضار شده بود. ظاهرا دلیل احضار وی به ادارۀ اطلاعات مشهد پاسخ به سؤالاتی دربارۀ خاکسپاری یک فرد بهائی در گورستان بهائی آن شهر بود.

خانم ثابت هم اکنون در بند زنان (نسوان) زندان اوین، زندانی است . وی پیشتر نیز در سال 2005 در روز جشن عروسی دختر خود از سوی مامورین وزارت اطلاعات بازداشت شده بود و مدت 35 روز از وی هیچ خبری نبود.

رکسانا صابری روزنامه نگارایرانی _آمریکایی پس از آزادی خود از زندان در روزنامه واشنگتن پست درخصوص خانم ثابت و خانم فریبا کمال آبادی می نویسد : “مهوش و فریبا هر کدام بین هشت ماه تا یک سال ممنوع الملاقات بودند. هر یک از این دو نیمی از حبس خود را در سلول های انفرادی گذارنده بودند و با خانواده و جهان خارج هیچ ارتباطی نداشتند.”

این روزنامه نگار زندانی سابق در ایران درخصوص آرامش این دو بانوی بهایی در زندان در ادامه می گوید: “وقتی که من از دست بازجو قاضی عصبانی می‌شدم فریبا و مهوش به من می‌گفتند که از هیچکس کینه‌ای به دل ندارند حتی از سرگوبگران خود.

آنها می‌گفتند: «ما به عشق و محبت برای تمام بشریت اعتقاد داریم حتی برای آنهایی که اعمال نادرستی انجام می‌دهند».”

هفت رهبر بهائی که بدواً به ٢٠ سال زندان محکوم شدند مدت‌ها به جامعۀ ایران و جامعۀ بهائی هر دو خدمت کرده‌اند. شش نفر از این جمع در تاریخ ۱۴ مه ۲٠۰۸ (۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۷) در خانه‌های خودشان در تهران دستگیر شدند. نفر هفتم، مهوش ثابت، قبل از دیگران، در تاریخ ۵ مارس ۲٠۰۸ (۱۵ اسفند ۱۳۸۶)، در جریان سفری به مشهد دستگیر شده بود. این افراد هفته‌ها بدون هیچ اطلاعی در بازداشت بودند و بیش از یک سال حق دسترسی به مشاورۂ حقوقی

 

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.