روایتی مستند از قتل غمگینانه روانشاد آقای احمد فنائیان

روایتی مستند از قتل غمگینانه روانشاد آقای احمد فنائیان
روایتی مستند از قتل غمگینانه روانشاد آقای احمد فنائیان
روایتی مستند از قتل غمگینانه روانشاد آقای احمد فنائیان

__________________________
احمد فناییان، شهروند بهائی ۷۵ ساله ساکن مهدی شهر (سنگسر) از توابع سمنان، هنگام سرکشی به دامداری‌اش در شهرستان «درجزین» توسط افرادی ناشناس به قتل رسید
چهارشنبه, 11 ژانویه 2017
کیان ثابتی

احمد فناییان، شهروند بهائی ۷۵ ساله ساکن مهدی شهر (سنگسر) از توابع سمنان، هنگام سرکشی به دامداری‌اش در شهرستان «درجزین» توسط افرادی ناشناس به قتل رسیده و جسدش سوزانده شده است. تاکنون دلیل ارتکاب قتل، مشخص نشده و از مذهبی یا غیر مذهبی بودن انگیزه قاتل یا قاتلین اطلاعی بدست نیامده است.

یکی از نزدیکان مقتول به ایران وایر گفت: «مرحوم احمد فناییان، پنجشنبه شب منزل برادرش میهمان بود و شب را هم در همان جا می گذراند. وی صبح روز جمعه ۱۷ دی ماه برای بردن بارِ جو و سرکشی به دام‌ها با وانت شخصی به دامداری‌اش می رود. حوالی ساعت پنج بعد از ظهر روز شنبه ۱۸ دی، یکی از همسایگان به برادر او تلفن می کند که گوسفندهای گله‌ی آقای فناییان به مرتع آنها آمده‌اند و هر چه به احمد آقا زنگ می زند، پاسخ نمی دهد. بلافاصله بعد از تلفن، برادر و برادر زاده که نگران شده بودند به آنجا می روند. در ابتدا متوجه می شوند بار ماشین تخلیه شده ولی از آقای فناییان و چوپان‌ها هیچ اثری نیست. تعداد زیادی از گوسفندان هم خارج از آغل هستند. آنها سپس دنبال آقای فناییان می‌گردند که پس از حدود یک ساعت در زاغه‌ای اطراف یک جسد سوخته پیدا می کنند.”

برادر مقتول در همان روز اعلام کرد جسد پیدا شده متعلق به احمد فناییان، برادرش است ولی پلیس به دلیل سوختگی شدید صورت مقتول به تحقیق ادامه داد و در روز دوشنبه، جسد او از روی دندان‌ها، شناسایی و جواز دفن صادر شد.

این فرد در مورد ناپدید شدن کارگران (چوپان‌ها) گله داری می‌گوید: «در دامداری احمد فناییان، چهار چوپان افغان کار می‌کردند و همان جا هم می‌خوابیدند، چون خانواده‌ای نداشتند. ایشان از شهریور ماه امسال یعنی حدود سه ماه قبل، استخدام شده بودند. از روز پیدا شدن جسد، این چهار چوپان هم مفقود شده‌اند که اگر فرار کرده باشند پیداکردن‌شان کارسختی نیست، فرد معرف آنها، نامش معلوم است و در ضمن مدارک شناسایی‌شان هم جا مانده است و بدون مدرک شناسایی، راه دوری نمی‌توانند بروند.»

وی همچنین می‌گوید هنوز زمان وقوع جنایت توسط پزشک قانونی اعلام نشده ولی به دو دلیل احتمالا قتل و سوزاندن جسد در روز جمعه ۱۷ دی ماه انجام گرفته، چون برادر مقتول وقتی جسد را پیدا می‌کند، آن کاملا سرد شده بوده که با توجه به اینکه جسد را سوزانده‌اند باید زمان طولانی از این عمل گذشته باشد که هیچ اثری از گرما در جسد باقی نمانده است.

همچنین در بعد از ظهر روز شنبه که برادر و برادر زاده مقتول به دامداری می‌رسند متوجه سر و صدای زیاد چند گوسفند از درون آغل می‌شوند. وقتی به آنجا می روند، می بینند که در آغل، هشت تا گوسفند مانده‌اند که از فرط گرسنگی سرو صدا می کنند به طوری که آنها مجبور می‌شوند اول به آنها غذا بدهند بعد به دنبال آقای فناییان بگردند. این شدت گرسنگی نشان می‌دهد که گوسفندان، مدت زمان طولانی غذا نخورده‌اند.

این شهروند بهائی در رابطه با روند پیگیری پرونده و دلیل قتل احمد فناییان گفت: «اداره آگاهی، مسئول پیگیری پرونده است ولی هنوز انگیزه قتل یا قاتلین شناسایی نشده است. آنچه مشخص شده این است که چیزی از خانه و دامداری سرقت نشده مگر اینکه پول تو جیبی مقتول ربوده شده باشد که آن هم به نظر مرجع قضایی نامحتمل است، چون معمولا افراد پول کمی در جیب‌شان حمل می‌کنند که این مبلغ اندک، انگیزه‌ی قتلی به این شکل نیست. به دستور مقام قضایی، در همان شب، گوسفندان شمارش شدند که ۵۱۷ راس گوسفند بودند که با توجه به دفتر دامداری که تعداد گوسفندان را در شهریور ماه، ۵۲۱ راس گوسفند ثبت کرده، کسر شدن چهار گوسفند در سه ماه امری معمول و عادی است و نمی‌توان به حساب دزدی گذاشت.”

احمد فناییان، سال‌ها مسئول بخش پرستاری بیمارستان جم تهران بود. وی تنها زندگی می‌کرد و هیچ گاه همسری اختیار نکرد، به همین دلیل بیشتر اوقات خود را صرف معاشرت و کمک به دوستان و همسایگان می‌کرد، “حتی در این سال‌های اخیر که دیگر در تهران ساکن نبود برای کمک به دوستانش به بیمارستان سمنان می‌رفت. تا آنجا که اطلاع داریم وی با کسی مشکل یا خصومت شخصی نداشت. ارتباط دوستانه‌ای هم با چوپان‌ها داشت و تخلیه‌ی بار ماشین هم نشان می‌دهد اختلافی بین او و چوپان‌ها تا آن زمان نبوده است. این امید وجود دارد تا با بررسی پرینت تماس‌های تلفنی مرحوم فناییان و تحقیق از دوستان و همسایگان، قاتل یا قاتلین هر چه زودتر شناسایی شوند.»

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.