رئیس دانشگاه بهاییان پس از چهار سال بدون مرخصی هم‌چنان در زندان است

اساتید دانشگاه آنلاین بهایی

رئیس دانشگاه بهاییان پس از چهار سال بدون مرخصی هم‌چنان در زندان است

 رئیس دانشگاه بهاییان ایران پس از چهار سال و نیم و بدون یک روز مرخصی، هم‌چنان در زندان رجایی‌شهر به سر می‌برد. این استاد ۶۲ ساله دانشگاه بهاییان ایران در خرداد ۱۳۹۰ به پنج سال حبس محکوم‌شده بود.

به گزارشبه گزارش کمپین نه به آزار و زندان هموطنان بهایی به نقل «سحام»، کامران مرتضایی فربد فارغ‌التحصیل برق از دانشگاه شریف و فوق‌لیسانس الکترونیک از آمریکا است. او در تمام مدت زندان خود کمترین ملاقات را داشته است. تمام اعضای خانواده او در خارج کشور زندگی می‌کنند و هرچند ماه یک‌بار با یکی از خواهرانش ملاقات دارد.

وی رئیس دانشگاه بهاییان ایران است که از سال ۱۳۶۷ و پس از ممنوعیت تحصیل بهاییان در دانشگاه‌های کشور، راه‌اندازی شد. بر اساس مصوبه شورای انقلاب در سال ۶۹ که بنا به درخواست آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران تشکیل جلسه داده بود تا وضعیت و رابطه جمهوری اسلامی را با بهاییان مشخص کند، آن‌ها نمی‌توانند در دانشگاه‌های ایران تحصیل کنند. اگرچه این حکم به‌صورت رسمی در سال ۶۹ اعلام شد، اما از سال ۶۳ و پس از انقلاب فرهنگی عملاً اجازه تحصیل از بهاییان گرفته شد. به دلیل همین محدودیت‌ها بود که جامعه بهاییان ایران در سال ۱۳۶۶ تصمیم گرفت تا دانشگاهی را برای تحصیل جوانان خود راه‌اندازی کند. این دانشگاه در ابتدا به‌صورت مکاتبه‌ای بود و در هر یک از مناطق جغرافیایی یک رابط علمی داشت که جوانان آن منطقه با کمک او دروس مکاتبه‌ای خود را که از تهران تهیه می‌شد دریافت می‌کردند. این جوانان در هرماه، دو تا سه روز را نیز در تهران و در منازل دیگر بهاییان و دوستان و آشنایان خود می‌ماندند و در کلاس‌هایی که در زیرزمین منازل و یا اتاق‌های نشیمن برگزار می‌شد، شرکت می‌کردند.

این دانشگاه در سال‌های اخیر و با پیشرفت فنّاوری و امکانات آموزشی به سه شکل، مکاتبه‌ای، نیمه‌حضوری و آنلاین امکان تحصیل جوانان بهایی ایران را فراهم کرده بود.

رشته‌هایی چون مهندسی ساختمان، جامعه‌شناسی، روانشناسی، کامپیوتر و زبان در این دانشگاه تدریس می‌شود. تاکنون نزدیک به پنج هزار نفر از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند.

در خرداد سال ۹۰ پنج نفر از اساتید و دست‌اندرکاران این دانشگاه بازداشت شدند که در خرداد امسال چهار نفر آن‌ها آزاد و کامران مرتضایی فربد که حکم پنج سال داشته، باید تا خرداد سال آینده برای پایان محکومیتش منتظر بماند.

Related posts