تبعیض و نقض حقوق انسانی بهاییان در ایران محکوم است!

تبعیض و نقض حقوق انسانی بهاییان در ایران محکوم است!

این نوشتار نه به دلیل حذف گزینه سایر ادیان توسط ج.اسلامی و ایجاد محدودیت برای بهاییان ایران در دریافت کارت شناسایی ملی و به تبع آن محرومیت از حقوق شهروندی، که به دلیل نادیده گرفتن و نقض آشکار حقوق انسانی و تبعیض سیستماتیک در اسلام سیاسی ست.

چندی پیش سیف الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال در مصاحبه با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: «طبق اصل ۱۳ قانون اساسی علاوه بر دین رسمی کشور یعنی اسلام، تنها ادیان زرتشتی، مسیحی و کلیمی در قانون اساسی به رسمیت شناخته میشوند.» این محدودیت برای پیروان سایر ادیان در ایران به ویژه بهاییان راهی جز «دروغ مصلحتی» باقی نگذاشته است. حال بهاییان که دینشان اجازه گفتن دروغ، حتی مصلحتی را به آنها نداده، و حاضر به پنهان کردن دینشان نیز نیستند، باید از حقوق شهروندی محروم شوند و این یعنی نابرابری تحمیلی!

برابری انسان ها مفهومی اساسی در یک جامعه آزاد است که باید با برچیدن نظام طبقاتی، استثمارگر و پرتبعیض برقرار گردد. این برابری حاوی مفهومی فراتر از برابری حقوقی و صوری افراد و شمول یکسان قوانین و مقررات دولتی بر آنان را دربر میگیرد. برابری نه فقط در حقوق سیاسی بلکه در برخورداری از امکانات رفاهی، جایگاه اجتماعی و مناسبات اقتصادی است. از آغاز انقلاب اسلامی تا به حال، بهاییان ایران قربانی سرکوب سیستماتیک و نظارت شدید نهادهای دولتی و امنیتی با فشار جمهوری اسلامی و علمای دینی بوده اند، این نقض حقوق انسانی از قبل از شروع حیات جمهوری اسلامی نیز وجود داشته اما در طول حیات اسلام سیاسی این مساله بطور مهندسی شده در حال انجام است.

آیا پیروان آیینی جز اسلام و دیگر ادیان مورد قبول ج.اسلامی، به دلیل اعتقاد و باورشان باید از حقوق انسانی محروم شوند؟ نباید حق آیین دادرسی عادلانه داشته باشند؟ آیا باید به جرم بهایی بودن از حق تحصیلات تکمیلی محروم شوند؟ کدام قانون باعث سلب حقوق انسانی از بهاییان ایران میشود؟ در ایران بهاییان با احکام غیرقانونی از حقوق انسانی یا شهروندی محروم شده و میشوند. مراجع تقلید ارتباط و معامله با بهاییان را ممنوع کرده اند و در این بین حکم علی خامنه ای نیز فصل الخطاب رویکرد ضد انسانی ج.اسلامی و عوامل آن با بهاییان است؛ «جمیع افراد فرقه ضاله بهایی محکوم به کفر و نجاست هستند و از غذا و سایر چیزهایی که با رطوبت مسری در تماس با آنها بوده است باید اجتناب کرد و بر مومنین واجب است که با حیله و فسادگری این فرقه گمراه مقابله کنند.»

قتوای رهبر جمهوری اسلامی ایران علیه شهروندان بهایی

استثمار و تبعیض و بی حقوقی در ابعادی اینچنین عظیم، و در اشکالی اینچنین عیان از صفات بارز اسلام سیاسی و برای توجیه آسان این وضعیت در ایران است.

توجیه این وضعیت و طبیعی جلوه قلمداد کردن آن و ترساندن و برحذر داشتن پیروان آیین بهاییت و همراهان دگراندیش و مدافعان انسانیت در جامعه از شورش علیه این مناسبات و نابرابری ها وظیفه روبنای فکری و فرهنگی و اخلاقی مراکز مختص آن در ج.اسلامی است.

هژمونی مراکز فرهنگی و اخلاقی ج.اسلامی با ابزارهای مختلف و با پشتوانه فتاوای مراجع و قدرت سرکوب نیروهای امنیتی و اطلاعاتی، دست بالا را دارد. بخشی از این ابزارها ریشه در سنت و بخشی نشات گرفته از ناسیونالیست و تفکرات متحجر است؛ عواطف و تعصبات اخلاقی جاهلانه، قوم پرستی و نژاد پرستی، مردسالاری و زن ستیزی و … همه و همه حربه های فکری و فرهنگی قدرت حاکم در طول حیات ج.اسلامی برای اعمال تبعیض و ستم آشکار بر اقشار مختلف جامعه بالاخص بهاییان در ایران بوده است.

ما بر این باوریم که برابری حقوقی همه شمول یکسان قوانین واحد برای همه، مستقل از جنسیت، ملیت، مذهب، نژاد، عقیده، مرام، شغل، مقام، تابعیت و غیره باید به عنوان یک اصل تخطی ناپذیر و بنیادین در صدر قوانین جامعه اعلام شود. کلیه قوانین و مقرراتی که ناقض اصل برابری کامل حقوق فردی و مدنی افراد است، باید بلافاصله لغو شوند و کلیه موارد اعمال تبعیض توسط هر شخص و مرجع و مقام و نهاد، اعم از دولتی و غیر دولتی، مورد پیگیری جدی قرار بگیرند و عاملین آن مطابق قانون محاکمه شوند.

رضا سرلک
فعال کمیته بین المللی علیه اعدام
۹ فوریه ۲۰۲۰

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.