به آپارتاید مذهبی در ایران پایان دهید!

به آپارتاید مذهبی در ایران پایان دهید!

از شش ماه قبل تا کنون، محل کسب تعدادی از بهاییان در استان مازندران، از جمله پدرعزیز و بزرگوارم و تنی چند از دوستان قدیمی و اقوام دور و نزدیک، بخاطر عقاید مذهبی شان توسط اداره ی اماکن پلمب گردیده است. سی و پنج مغازه در ساری و همین تعداد درقائمشهر، و تعداد قابل توجهی نیزدر دیگر شهرها.
موضوعِ بستنِ محل کسب و کار بهاییان توسط حکومت جمهوری اسلامی، موضوع تازه ای نیست. بعنوان مثال مغازه ی نجّاری پدرم، گذشته از اینکه در سالهای اوائل انقلاب نیز پلمب گردیده بود، در سال 1394 از اردیبهشت، بمدت هفت ماه بسته بود و در خرداد 1395 مجددا بمدت دو ماه، و اکنون نیز شش ماه است که در وضعیت پلمب میباشد!
اما به نظر میرسد که اخیراً شرایط سخت تری بوجود آمده باشد:
در سال گذشته، سازمان اطلاعات استان مازندران، با همکاری دادستانی کل استان شورایی را تحت عنوان “هیئتِ تأمین” بمنظور بستن سیستماتیک مغازه های بهاییان تشکیل داده است. این هیئت دستوری صادر نموده مبنی بر اینکه اگر مشاهده شد که افراد بهایی درمناسبتهای مذهبی خود، محل کسبشان را تعطیل نمودند، فوراً برای پلمبِ آن مغازه ها اقدام شود؛ اما اگر تعهدنامه ی زیر را امضا کردند، در اسرع وقت فک پلمب شود.
متن تعهد نامه ای که به بهاییان داده شده چنین است:
“اینجانب……. فرزند…… کدملی…..واحد صنفی…… ضمن احترام به قوانین و مقرّرات صنفی چنانچه به هر دلیلی بغیر از تعطیلات رسمی کشور قصد تعطیلی واحد کسبی ام را داشته باشم، متعهد و ملزم میگردم مراتب را حد اقل یک هفته قبل، به واحد اماکن عمومی و انتظامی شهرستان اعلام، و در صورتِ موافقتِ آن مرجعِ محترم نسبت به تعطیلی مغازه ام اقدام نمایم. ضمناً در غیر اینصورت و مشاهده ی عملِ خلافِ متنِ تعهد نامه، بر اساسِ ضوابط و قوانین با بنده برخورد شود.” امضاء “…….”.

گذشته از تبعیض آمیز بودنِ آن، این تعهد نامه با قوانین صنفیِ کشور مغایرت دارد، چرا که بر اساس قوانین صنفی تا سقفِ پانزده روز از سال همه ی افرادِ جامعه میتوانند به هر دلیلی محل کسب خود را بدون نیاز به اطلاعِ قبلی تعطیل کنند، و بیش از پانزده روز هم در صورت اطلاع رسانی به اداره ی اماکن، برای تعطیل نمودن مجاز میباشند.
(توضیح: نُه روز از سال، بهاییان بخاطر حکمِ مذهبیِ خود، کسب و کار را تعطیل می کنند).
با توجه به اینکه فرد، با امضا و پذیرفتن چنین تعهدی، حقِّ طبیعی و قانونی خود مبنی بر اداره کردنِ محل کسب و کارش را واگذار مینماید، این تعهد نامه تا کنون فقط از سوی معدودی از بهاییان که از نظر مالی شدیداً تحت فشار بوده اند، امضا شده و البته مغازه هاشان فوراً فک پلمب گردید (البته فعلاً)، ولی اکثریت قریب به اتفاقِ بهاییان، علیرغم مشکلاتِ بسیار از امضا کردنِ آن امنتناع نموده اند، و لذا محل کسبشان همچنان در وضعیت پلمب میباشد.

جمهوری اسلامی مدّعیست که بهاییان با تعطیل کردن مغازه های خود در روزهای جشن و مراسم دینیِ بهایی، باعث ایجاد اغتشاش در بازارمیشوند! (جالب اینکه به نظرِایشان، با پلمب کردن های چندین ماهه ی مغازه های بهاییان توسط اماکن، بازار دچار اغتشاش نمیشود)!
باید توجه داشت که اساساً در حکومت جمهوری اسلامی شغل های مهم و حساس به بهاییان واگذار نمیشود، و اگرهم بشود بمحض اینکه بهایی بودنشان مشخص شد فوراً اخراج میشوند. این مغازه ها که پلمب شدند نیز شغلهای آزاد و غیر حیاتی اعم از تعمیرات خودرو، نجّاری، خرّاطی، تعمیرات لوازم خانگی، فروش عینک و از این دست بوده اند.
در حقیقت هدف اصلیِ جمهوری اسلامی از این اقدامات، وارد آوردن فشار اقتصادی شدید به بهاییانِ مظلوم، ودر نهایت وادار نمودن آنها به مهاجرت و ترک وطن عزیزشان است.

البته بهاییان در مقابل این مظالم منفعل نبوده اند، بلکه برعکس همواره بطور قانونی در جهت احقاق حق خود فعالیت کرده و می کنند:
11- بهاییان در طول این شش ماه از دادستانی، اماکن، نیروی انتظامی و دادگاه انقلاب گرفته، تا دفتر امام جمعه، دفتر رهبری، ریاست جمهوری، و در حقیقت تقریباً به همه ی مراجع قانونی و قضاییِ جمهوری اسلامی مراجعه کرده و تظلّم و دادخواهی نمودند، و با نوشتن نامه و مراجعاتِ مکرّر، خواستارِ برقراری عدالت در این زمینه گشتند. ولی دو مانع اساسی در این مسیر وجود دارد؛ اول اینکه پیدا کردن و تماس با افرادِ موثر و مسئول بسیار مشکل است، و دوّم اغلبِ مسئولین و کارکنانِ مراجع فوق الذّکر، از هرگونه کمکی در این زمینه اجتناب مینمایند.
22- در طول ماههای گذشته، تعدادی از بهاییان ساری و قائمشهربصورت داوطلبانه به نمایندگی از سوی جامعه ی بهایی مازندران هر هفته به تهران رفته و به مراجع قانونی مرکزی مراجعه می کنند تا شاید از این طریق بتوانند راهی برای بازگشایی محل کسب خود پیدا کنند. که باز بدلائلی که ذکر شد، تلاشها هنوز به نتیجه نرسیده است.
33- به تازگی خانم نسرین ستوده وکالت بهاییان قائمشهر، و آقای صمیمی که خود از وکلای بهایی اخراج شده توسط دولت میباشد، وکالت بهاییان ساری را قبول کرده اند، و بدین ترتیب اقدامات قانونی به شکل جدّی تری دنبال میشود.
از سوی دیگر در شرایطی که انتخابات ریاست جمهوری ایران در پیش است، و حکومت مایل نیست که موضوعِ بهاییان از طریق رسانه ها به میان بیاید و در افکار عمومی تاثیر منفی بگذارد، دستوری صادر شده مبنی بر اینکه فعلاً دست نگه داشته شود و وضعیت به همین صورت باقی بماند! یعنی بعنوان مثال این روزها که عید ما است، و بعضی ازبهاییان که محل کسبشان قبلا پلمب نشده بود اکنون به تعطیل کردن مغازه ی خود در روزعید مذهبی بهایی مبادرت ورزیدند، دیدند که برخلاف انتظار، مغازه هاشان پلمب نشد! (طبیعتاً پیش بینی میشود که این شرایط، پس از انجام انتخابات ریاست جمهوری تغییر کند)….
این نکته را هم باید اضافه کنم که مردمِ شریف مازندران، در این مدت از دوستانِ بهاییِ خود بسیار حمایت کرده اند! برخی از بهاییان بالاجباردر فضایِ جلوی مغازه های پلمب شده ی خود، با حد اقل امکانات کار می کنند؛ مردم نیز با مهربانیِ همیشگی، همچنان به آنها رجوع می کنند.

در این بین برخی از بهاییان بناچار شغل قبلی خود را بکلی رها نمودند، و عده ای نیز متحمّل صدمات شدید مالی شده، و در حقیقت از نان خوردن افتاده اند…!

سخن پایانی:
با توجه به اینکه خانواده، دوستان و عزیزان هم دینم در ایران در این مدّت بارها از من خواسته اند که بعنوان یک نوازنده و هنرمند ایرانی در این زمینه اقدامی کنم، و نیز با توجه به اینکه من خود بدلیل باورهای مذهبی ناچار به ترک ایران شده ام، اکنون بار دیگرمسئولین جمهوری اسلامی را مخاطب قرار میدهم:
به آپارتاید مذهبی در ایران پایان دهید!

همچنین بدین وسیله از همه ی هنرمندان و فعالان حقوق بشر صمیمانه تقاضا می کنم که در برابر این مظالم سکوت نکنند، و در حدّ توان و بضاعتِ خود برای احقاق حقوق از دست رفته ی هموطنان بهایی شان، اقدامی نمایند.

 

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.