استقامت سازنده

esteghamat

استقامت سازنده

 لازمه استقامت پایداری و استمرار و مداومت و ثبات و اعتدال است امری که در همه ادیان الهی از پیروانشان می خواهند که دارای استقامت سازنده باشند ؛ استقامت همراه ایستادگی و قیام و استواری است در برابر کژیها استقامت باید کرد و در مسیر حق و احقاق حق باید با صبوری اهل استقامت و در ساکن در منزل استقامت باشند .

استقامت امری ساده و راحت نیست زمانی که با جانتان و مالتان و زندگی و حیثت خود باید از آنچه به آن اعتقاد دارید ایستادگی کنید و از آنچه از دست میدهید به فکر آنچه بدست می آورید باشید .

استقامت بخشی از شخصیت و صفت یک فرد بهایی باید باشد تا بتواند در برابر سهمگین ترین تند باد وقایع ؛ مستقیم ایستادگی نماید ؛ هم مسلط باشد و هم با تواناییهای خود بتواند به زندگی ادامه دهد و ضربات وارده شدید را نه تنها تحمل کند که با سرور و شادی روحانی پذیرا باشد .

وقتی خواهان عدالت و انصاف هستید و از آن نه تنها محروم می شوید بلکه از حقوق اولیه خود هم منع می شوید و باز هم حق از شما انتظار برخوردی روحانی و الهی دارد یعنی استقامت سازنده .

استقامت در باب استفعال و معنای طلب را دارا می باشد طلب قیام و استواری و سرافرازی و هم حق طالب این حقایق در فرد است و هم جامعه و هم فرد از خودش .

اما تواناییهای افراد متفاوت است و استقامت در هر فرد مفهوم خاص خودش را دارد شاید یک نفر بتواند از جانش بگذرد و یک نفر نتواند حتی تصور و تفکر از دست دادن جانش را داشته باشد و اینکه ما نمی توانیم برای دیگران قضاوت کنیم و ملاک و معیار قضاوتی را تعیین کنیم .

حتی در عبودیت و اجرای تعالیم الهی فرد بسته  به توانایی خود مجری احکام و تعالیم و اصول است در 173 سال حیات امر بهایی در حملات بی شماری که بر جان و مال و زندگی افراد گذشته با اشکال گوناگونی از استقامت مواجه بوده ایم ؛ اما آنچه مهم است این است که ما بهاییان افتخار داریم که هر یک در حد و توان خود با درکی که از آیات و اصول داریم به استقامت شهره و زبانزد خاص و عام هستیم و نشانگر آن استقامت بهاییان در ایران از اولین روزهای بعثت که بعد از مدتی با شهادت بیست هزار نفس همراه و سقایت شد تا انقلاب ایران که با کشتار انسانی و حبس و زجر و فشارهای کوناگونی استقامت بهاییان به بوته آزمایش گذاشته شده است .

ثبات عقیده و ثبات فکر وثبات عمل و ثبات گفتار نشانه هایی از استقامت سازنده در امر مقدس بهایی است .

در مسیر زندگی یک فرد بهایی خصوصا در ایران نشیب زیاد و فراز کم مشاهده می شود موانع بی شمار و تسهیلات حداقلی دیده می شود و حتی گاه اینکه در ساعات دیگر چه پیش می آید و چه باید کرد گاه غیر ممکن است و بهاییان هر روز خود را با چالشی آغاز می کنند ومفهوم استقامت سازنده اگر در زندگی بهاییان نباشد توان ادامه حیات هم نیست .

حضرت بهاالله در هفت وادی از آغاز از( طلب )بیان را آغاز می نمایند و مرکب این وادی (صبر) است صبری که بهاییان ایران سرمشق آن در جهان کنونی هستند شکیبایی در مصایب و اطاعت از اوامر الهی با صبر تجلی پیدا کرده است و این صبر در زندان ها همچون شمس اشکارا می درخشد .

در استقامت سازنده مفهوم اعتدال بسیار مهم است امری که با به نام اعتدال می شناسیم  با معنای اعتدال در جهان امروز گاه بسیار متفاوت است ما هم خواهان اعتدال هستیم و هم خواهان تساوی اما زمانی که محروم از اعتدال و تساوی می گردیم خود از اعتدال رو گردان نمی شویم و رفتار ما انسانی و شایسته است  از ما انتظار دارند که سکوت کنیم و این سکوت را علامت اعتدال می دانند و ما هم با قلم و بیان و گفتار سکوت را شکسته و بیان عواطف و احساسات و عقاید و احقاق حق را اعتدال می دانیم که بخشی از استقامت سازنده ما متکی بر اعتدال است .

بسیار زیاد بهاییان با فشار همراه فساد واعوجاج و انکار حقیقت وتهمت و افترا مواجه می شوند و فرد مقابل هم فردی دارای قدرت و کرسی اقتدار است و تنها چیزی که انتظار ندارد استقامت و انتقاد سازنده همراه استقامت سازنده است امری که باعث شده بهاییان اینهمه مدت باز هم تحت تهدید باشند این است که برخی از عوامل نظام انتظار دارند که بهاییان فقط ضربه خورده و شکسته و در تنیده شوند و اعتراضی نکنند و اعتراض را تبلیغ علیه نظام معرفی می کنند ؛ اما مفهوم استقامت سازنده برای یک بهایی در چارچوب قانون با بی قانونی مواجه شدن است و نترسیدن و جلو رفتن است؛ سکوت و ایستادن حکم سقوط را دارد .

در قرآن کریم برای رسیدن به صراط مستقیم از فرد مسلمان انتظار دارد در اجرای تعالیم الهی استقامت داشته باشد اِهدِنَا الصِّراطَ المُستَقیم صِراطَ الَّذینَ اَنعَمتَ عَلَیهِم غَیرِ المَغضوبِ عَلَیهِم ولاَ الضّالّین

مستقیم و استقامت از یک ریشه است و آنچه مسلمان امروز هر روز در نماز خود از خدا می خواهد که او را به صراط مستقیم برساند اما چه غافل که آیا کشتار و ازار و اذیت و فشار و مصادره اموال و اخراج از محل کار و تحصیل و بریدن نان و رزق و روزی مردم راه صراط مستقیم است ؟

صراط مستقیم واستقامت سازنده راه بندگان و مخلصان و صدیقان  است بهاییان جویای این مسیر هستند هر چند با مدعیان ارزومند صراط مستقیم مواجه می شوند که بیراهه را بر صراط مستقیم ترجیح می دهند .

استقامت بخشی از عهد و میثاق بهاییان با خداوند است همانگونه که اجرای تعالیم را لازم می دانند بخشی از این تعالیم به ایشان فرمان داده است که ایمان شما و رضای الهی وملکوت خداوند با فضایل اخلاقی در شما تجلی می یابد ویکی از این فضیلت ها استقامت بر عهد و پیمان و میثاق الهی است .

خداوند در قرآن به رسول خود دستور تبلیغ دین را داده که اگر تبلیغ نکنی بر امر اسلام مستقیم نیستی و حال همان مسلمان حتی بر گفته قرآن عامل نیست و بجای تبلیغ اسلام به ترویج کفر ونفاق می پردازد و برای رسیدن به قدرت خدا و رسول و قرآن را زیر پا می گذارد.

آثار استقامت سازنده رضایت فرد از خود و رضایت الهی از اوست و چرا نباید مستقیم باشد و چه چیزی در از هم شکستن استقامت نصیب او می شود ؟

از موانع استقامت در قدرتمندان هوا وهوس و جهل و ترس است بهاییان می خواهند حتی برای دشمنان خود دعا کنند که بر هوا وهوس نفس خود غالب گردند و عالم بر حقایق شوند و از خوف و ترس دور شوند و برای مال دنیا آخرت را از دست ندهند .

ما صدی و اندی سال تجربه استقامت سازنده را تقدیم به جهان اینده می کنیم و التماس دعا داریم تا بتوانیم بر استقامت سازنده و وفای به عهد خود ومیثاق الهی مستقیم باشیم انشاالله

 

هیات تحریره : کمپین نه به آزار و زندان هموطنان بهایی

اردیبهشت 1395

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.